Aktualności

Kolejne spotkanie członków Sztabu Kryzysowego w Komendzie Powiatowej Policji w Myśliborzu

W ubiegłą środęj w godzinach rannych w Komendzie Powiatowej Policji w Myśliborzu odbyło się robocze spotkanie w celu z wypracowania procedur na wypadek wystąpienia na terenie powiatu myśliborskiego, afrykańskiego pomoru świń

W spotkaniu Sztabu Kryzysowego, uczestniczył Starosta Myśliborski Danuta Patkowska wraz z przedstawicielami,  Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu podinsp. Dariusz Ufnowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Myśliborzu nadkom. Bogdan Marciniak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu mł. bryg. Marek Popławski, Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Dębnie Barbara Rzechółka, Anna Paczewska, Sebastian Dąbski, Powiatowy Lekarz Weterynarii Ryszard Horbanowicz, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojciech Hebai, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Marzena Smolarek, Komandant Straży Miejskiej Zbigniew Podziński oraz  Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Myśliborzu podkom. Mirosław Szczepaniak.

Uczestników spotkania powitał Komendant Powiatowy Policji w Myśliborzu podkom. Dariusz Ufnowski, który omówił harmonogram spotkania i przedtawił bieżącą  sytuację związaną z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Ważną częścią spotkania była dyskusja poświęcona metodom zapobiegania rozprzesztrzenianiu się choroby, uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach oraz wypracowaniu odpowiednich procedur na wypadek stwierdzenia choroby na naszym terenie. W trakcie spotkania, w formie prezentacji przedstawiono wypracowane procedury reagowania na wymienione zdarzenia kryzysowe oraz zadania poszczególnych służb w przypadku wystąpienia na terenie Powiatu myśliborskiego afrykańskiego pomoru świń.

Przypomnijmy - choroba afrykańskiego pomoru świń to choroba wirusowa, głównie występuje w Afrce. Jednak w ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o niej w Europie. W Polsce do tej pory stwierdzono przypadki choroby na terenie kilku województw położonych na wschodzie kraju w pobliżu granicy z Białorusią. Ważną informacja jes fakt, że ludzie nie są zagrożeni wirusem. Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie.

 

 

 

 

 

 

asp. Jacek Poleszczuk