Aktualności

Jesteś właścicielem psa? Musisz wiedzieć o kilku zasadach

Data publikacji 03.10.2020

Każdego roku duża część interwencji przeprowadzanych przez policjantów związanych jest z niewłaściwą opieką lub całkowitym jej brakiem ze strony właścicieli psów. Dotyczą one najczęściej pogryzień i zgłoszeń mieszkańców związanych z niewłaściwą opieką nad czworonogami ze strony ich właścicieli. Aby do takich sytuacji nie dochodziło przypominamy o kilku podstawowych przepisach i zasadach, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.

Opieka nad czworonogiem wymaga od każdego właściciela dużej odpowiedzialności i znajomości prawa dotyczącego właściwej opieki nad pupilem. Niestety duża część interwencji, w których policjanci interweniują dotyczy właśnie psów, które pozbawione opieki mogą stwarzać zagrożenie dla siebie, jak również dla otoczenia. Dlatego każda osoba, która jest właścicielem pieska powinna sobie zdawać sprawę z odpowiedzialności, jaka na niej ciąży. Jednym z podstawowych przepisów prawa regulujące tę kwestię jest art. 77 Kodeksu Wykroczeń, który mówi:

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Warto również pamiętać i zapoznać się z aktami prawa miejscowego takim jak na przykład uchwała rady gminy, która regulują kwestie obowiązku wyprowadzania psa na smyczy i w kagańcu. Specjalne uregulowania dotyczą także posiadania, prowadzenia hodowli lub choćby tylko utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną. W takim przypadku wymaga to zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji takich jak: pogryzienia, czy potrącenia każdy właściciel psa powinien pamiętać o tzw. zdrowym rozsądku oraz o odpowiednim zabezpieczeniu swojego pupila, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy zwierzę wybiega z posesji.

Powrót na górę strony