Aktualności

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwie w sieci z uczniami w Kierzkowie

Data publikacji 07.10.2020

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zagrożenia w Internecie to tematy spotkania zorganizowanego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kierzkowie. Policjant prowadzący lekcję przestrzegał młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem podejrzanych znajomości w sieci oraz zwracał uwagę jak bezpiecznie poruszać się po drogach.

Funkcjonariusz z myśliborskiej komendy podczas spotkania z uczniami z Kierzkowa rozmawiał na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówił podstawowe zagrożenia jakie występują na drodze ale nie tylko. Przypomniał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się rowerem. Omówione zostały zasady kontaktu z osobą nieznaną.

Kolejny element na jaki zwracał uwagę funkcjonariusz to bezpieczeństwo w sieci. W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Dlatego warto wspomnieć o tym, jak robić to bezpiecznie.W trakcie spotkania, dzieci mogły dowiedzieć się w jaki sposób a szczególnie jak bezpiecznie korzystać z internetu. Uczniom przypomniano zasady, jekie należy przestrzegać i na co należy zwracać uwagę aby nie narażać siebie oraz swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

Dostęp do Internetu to już nie tylko gromadzenie i sprawdzanie danych wykorzystywanych do nauki. Dzieci i młodzież poprzez sieć kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Pierwszym ogniwem, które może zadbać o to, aby do pociech nie trafiały nieadekwatne do ich wieku informacje, są opiekunowie. Chroniąc młode pokolenie przed zagrożeniami powinni oni pamiętać o:

  • informowaniu dziecka o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu
  • kontrolowaniu stron jakie przeglądają podopieczni
  • możliwości zablokowania niewłaściwych zdaniem rodzica stron
  • zgłoszeniu każdej niepokojącej treści do której mogą mieć dostęp dzieci

Jeśli jednak jako rodzice nie jesteśmy pewni, jak przestrzec dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami, z którymi można się zetknąć w czasie korzystania z Internetu, warto nauczyć młodszych kilku prostych zasad, które mogą zaoszczędzić im nieprzyjemnych sytuacji. Prowadząc takie rozmowy zapewnijmy dziecko, że z każdym problemem może zwrócić się do nas – jako opiekunów, ale także do pedagoga czy policjanta, czyli osób, które wiedzą jak postępować, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo.

  • Osoby poznane w sieci często mogą zmieniać twarze – nieznane w realnym świecie mogą podawać się za kogoś w innym wieku, z innej miejscowości
  • Nie spotykajmy się z osobami poznanymi w Internecie
  • Informacje, które udostępniamy o sobie na portalach, starajmy się szyfrować – zamiast nazwiska i imienia posługujmy się wymyślonym pseudonimem
  • Starajmy się dopytać dziecko o strony z których korzysta - jako coś godnego polecenia
  • Interesujmy się tym, co podopieczni robią w czasie wolnym za pomocą komputera, sami wychodźmy z inicjatywą rozmowy o tym, co ciekawi je w sieci, jakie zachowania napotyka, jakie teraz są trendy wśród młodszych użytkowników

Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

 

 

 

asp. sztab. Jacek Poleszczuk

Powrót na górę strony