Aktualności

Bezpieczny senior w Barlinku

Data publikacji 24.10.2023

Policjanci barlineckiej komendy systematycznie spotykają się z najstarszymi mieszkańcami gminy, aby poszerzać ich wiedzę w zakresie bezpieczeństwa. Takie spotkanie odbyło się w siedzibie Barlineckiego Ośrodka Kultury w Barlinku. Słuchacze usłyszeli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i konieczności używania elementów odblaskowych o zmroku. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Barlinku.

Systematyczna edukacja w zakresie bezpieczeństwa, którą realizują barlineccy policjanci we współpracy z OPS w Barlinku pozwala na wyposażenie seniorów w taką wiedzę, którą będą mogli prawidłowo wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Takie spotkania pozwalają im zapamiętać podstawowe zasady dotyczące właściwych zachowań w konkretnych sytuacjach, na przykład jakie prawa na drodze mają piesi a jakie obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym.

Uczestnicy spotkania usłyszeli co to jest „przejście dla pieszych” i w jaki sposób poprawnie powinno się z niego korzystać. Policjanci omówili dokładnie znaczenie pierwszeństwa pieszych na przejściu. Tym samym przypomnieli o obowiązku zatrzymania się przed przejściem w celu upewnienia, że pojazdy jadące drogą zatrzymały się w celu umożliwienia bezpiecznego przejścia na drugą stronę. Czasami niewłaściwa interpretacja przepisu powoduje, że piesi wymuszają gwałtowne zahamowanie kierowcy nie zważając na zasady ostrożności i konieczność rozejrzenia się.

Funkcjonariusze poruszyli również kwestię widoczności. Z uwagi na jesień, a więc szybciej zapadający zmrok, widoczność dla wszystkich uczestników ruchu drogowego jest znacznie ograniczona. Zakładanie elementów odblaskowych zarówno przez rowerzystów jak i pieszych pozwoli im być bardziej widocznym a w konsekwencji bezpiecznym. Policjanci ostrzegali również  o bezduszności oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegali przed tymi, którzy podają się za policjanta, wnuczka czy też funkcjonariusza CBŚP. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Mundurowi zwracali uwagę na fakt, że gdy seniorzy bądą mieli jakiekolwiek wątpliwości, powinni się rozłączyć  i skontaktować się bezpośrednio z rodziną bądź zadzwonić  pod nr 112.

Spotkanie z seniorami było również dobrą okazją ku temu by porozmawiać o policyjnych aplikacjach, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas może mieć wpływ na to co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia, a także niektóre przestępstwa oraz szybko i sprawnie nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym za pomocą aplikacji Moja Komenda.

,,Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na rok 2023"

 

 

asp. szt. Jacek Poleszczuk

Powrót na górę strony